co ženy zajímá
Těhotenství
Mateřství je období ženy, ve kterém se její organismus plně zapojuje do mateřských úloh a přizpůsobuje se novým podmínkám.V porodnictví se délka těhotenství počítá na tzv. lunární měsíce, z kterých každý má 4 týdny tj. 28 dní. Podle toho je délka těhotenství 10 lunárních měsíců, tj. 40 týdnů nebo 280 dní. V těhotenství se klade důraz na správnou životosprávu, její dopad na zdravý vývoj dítěte a zdravotní stav těhotné. Součástí poradny je i zodpovězení otázek těhotných a jejich partnerů k vyšetřením probíhajících v těhotenské poradně a záznamům v těhotenské průkazce.
U nás v poradně každá nastávající maminka pozná moderní, komplexní přístup k těhotenství a porodu.Vyšetřujeme moč, hodnotíme váhový přírůstek, kontrolujeme krevní tlak a děložní čípek. Dále je velmi důležité ultrazvukové vyšetření plodu - tj.záchyt vrozených a vývojových vad plodu a také kardiotokografie ( záznam srdeční akce plodu a děložní činnosti).
Doporučujeme vhodnou předporodní přípravu (léčebný tělocvik, plavání, nácvik dýchání).
Diskutované okruhy u nás:
- optimální období pro početí dítěte
- jak poznat počínající těhotenství
- stanovení termínu porodu
- vývoj dítěte před narozením
- prenatální péče
- těhotenská průkazka
- změny v průběhu těhotenství
- životospráva
- sexuální život v těhotenství
Preventivní prohlídky
Pravidelné preventivní prohlídky v gynekologické ambulanci by se měly stát pravidelnou součástí života ženy. Kontroly by se měly provádět v jednoročních intervalech od počátku pohlavní dospělosti. Součástí preventivní prohlídky by mělo být klasické gynekologické vyšetření, odběr onkologické cytologie z děložního čípku a případně i ultrazvukové vyšetření vaginální sondou. V období menopauzy přistupuje navíc řešení potíží spojených s ženským přechodem a vyšetření prsů na mammografu.
V naší ambulanci jsme Vám schopni poskytnout kompletní služby v rámci gynekologické prevence. Roční interval je dostatečný na odhalení a včasnou léčbu případných potíží. Z vlastní praxe vím, že většina zdravotně závažných problémů vzniká na základě podcenění významu prevence ze strany pacientky.
Závěrem snad jen připomenutí, že vlastní zdraví a zdraví našich blízkých je to největší bohatství, které máme a i s tímto pohledem je potřeba se na otázku prevence dívat.
Antikoncepce
V dnešní době lze skutečně zodpovědně říct, že jsme schopni poradit a vybrat vhodnou antikoncepci pro každou ženu, či dívku.
Hormonální antikoncepce
Za posledních 10 let došlo u nás k výraznému rozšíření hormonální antikoncepce a to vedlo k výraznému úbytku umělých přerušení těhotenství, v kterém jsme byli ještě na přelomu 90. let na předním místě v Evropě.
Bezpečnost preparátů je vysoká a spolu se zmenšujícím se obsahem hormonů roste i jejich možnost užívání. Dnes jsme schopni vybrat spolehlivou hormonální antikoncepci pro starší ženy i pro kuřačky. Rovněž forma aplikace se mění. Máme k disposici mimo tablet i antikoncepční náplasti, injekce, nebo implantáty, které se zavádí pod kůži.
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko se zavádí do dělohy ženy ( většinou na 5 let ), kde způsobí změnu prostředí takovým způsobem, že nedochází k oplodnění vajíčka spermiemi. Nedochází tedy k opakujícím se minipotratům, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Velkým hitem posledních let je kombinace hormonální antikoncepce a nitroděložního tělíska - Mirena, která kombinuje výhody hormonální antikoncepce a tělíska. Hormony jsou zabudované přímo v tělísku a po dobu 5ti let se postupně uvolňují do dělohy. Po sterilizaci je nejbezpečnější formou antikoncepce co se týká spolehlivosti.
Antikoncepční tělísko je vhodné pro ženy se stálým partnerem a které mají již děti
Bariérová antikoncepce
Mezi bariérovou antikoncepci patří především kondom - prezervativ, který v dnešní době AIDS získává, či měl by získávat na popularitě. Dokonce se domnívám, že i ženy užívající jinou antikoncepci by měli kondom používat při setkání s "neznámým partnerem"
Chemická antikoncepce
Mezi chemickou antikoncepci patří spermicidní gely a čípky, které pracují na principu chemické likvidace spermií. Jejich užití je jednoduché a spolehlivost v kombinaci s kondomem poměrně vysoká.
Sterilizace
Sterilizací ženy rozumíme přerušení vejcovodů operační cestou - dnes laparoskopicky, a tím zamezení spojení spermie a vajíčka. Dnešní zákony dovolují provést sterilizaci ženě, která má 4 děti, nebo 35 let a děti 3. Stejně tak se doporučuje provést sterilizaci ženě, která porodila více jak 3x císařským řezem.
MIRENA – hormonální nitroděložní antikoncepční systém.
MIRENA je plastové tělísko ve tvaru T nesoucí zásobník, z něhož se denně po dobu 5 ti let rovnoměrně uvolňuje do děložní dutiny 20 µg levonorgestrelu (progestin druhé generace). Předností tohoto nitroděložního systému je především absence většiny nežádoucích účinků nitroděložních tělísek starších typů. Protože působí především lokálně v děloze, prakticky nedochází k ovlivnění funkcí dalších hormonálně aktivních orgánů, jako jsou vaječníky, prsa, tuková tkáň a pod. Spolehlivost Mireny je srovnatelná se sterilizací, oproti ní jde však o plně reversibilní antikoncepční metodu, u níž pozorujeme další výhody. Jde především o výrazné snížení krevních ztrát při menstruaci, stejně jako zkrácení délky menstruačního krvácení, čehož využíváme i k léčebným účelům.
Pro koho je Mirena určena ?
- ženy po porodu, kojící
- ženy , které nesnáší, nebo nemohou užívat „klasickou“ hormonální antikoncepci – ženy kuřačky, po plicních emboliích, po hlubokém zánětu žil. Ženy trpící migrénami, nebo s bolestivou menstruací
- ženy , kterým dělá potíže nutnost pravidelného užívání hormonální tabletové antikoncepce
- ženy, které vzhledem k studijním, či jiným osobním důvodům plánují těhotenství později v průběhu svého života. – tedy i mladým dívkám , které ještě nerodily!
- ženám, které trpí silným menstruačním krvácením, ženám s děložními myomy
Jak dlouho Mirena spolehlivě účinkuje ? Je antikoncepce spolehlivá ?
Mirena je nejspolehlivější antikoncepční systém na trhu a funguje 5 let.
Jak se Mirena do dělohy zavádí ?
Mirena se zavádí v ambulanci, zavedení je nebolestivé a trvá asi 3 minuty.
Nevadí, že nebudu mít po dobu zavedení Mireny menstruaci ? Myslela jsem si, že se moje tělo „čistí“ ?
Nevadí . Hormon, který se uvolňuje převážně v dutině děložní způsobí to, že se zde nevytváří děložní sliznice. Tato obvykle odchází při menstruaci. Tímto je krvácení s Mirenou velice slabé, nebo není vůbec žádné .
Mirena je drahá !
Není drahá. Cena měsíční dávky je několikanásobně nižší, než u běžné tabletové antikoncepce.
Menopauza a klimakterium
Po čtyřicítce nastává u ženy postupné vyhasínání funkce vaječníků, kdy se celý organismus ženy mění. Přichází jak subjektivní, tak i objektivní potíže a okolo 53 let věku ženy nastává menopauza - poslední menstruace a období, které následuje se nazývá klimakterium.
Za příčinu všech příznaků potíží může postupně se snižující hladina ženského pohlavního hormonu - estrogenu. Z objektivních potíží se dostavuje zejména nepravidelné děložní krvácení, osteoporosa - řídnutí kostí a zvýšení počtu srdečních onemocnění. Ze subjektivních potíží ženu obtěžují zejména návaly horka, pocení, nespavost, a bolesti hlavy.
Snad ze všeho nejdůležitější je pro ženu v klimakteriu dodržování zásad zdravého životního stylu. Dostatek pohybu, kvalitní strava, odstranění nadváhy a omezení kouření. K vlastní léčbě se v klimakteriu v současnosti nabízí substituční léčba fytoestrogeny, nebo přímo hormonálními přípravky.
Fytoestrogeny jsou preparáty vyrobené z rostlinných zdrojů - nejčastěji ze sóji a červeného jetele doplněné o vitaminy. V těchto rostlinách se vyskytují sloučeniny, které se v organismu chovají podobně jako ženský pohlavní hormon - estrogen. Tato léčba nemá v podstatě kontraindikace a lze ji použít i v případech, kdy hormonální léčbu nemůžeme předepsat.
Hormonální substituční terapie ( HRT ) - to jsou již hormonální přípravky, které Vám vybere Váš gynekolog při zjevných potížích a po důkladném vyšetření.
Dysplasie děložního čípku
Dysplasie (předrakovinové stadium) děložního čípku si zasluhuje zvláštní pozornost. Rakovina děložního čípku je dnes jedno z mála zhoubných onemocnění, u kterého známe vlastní příčinu vzniku. Vzhledem k relativně dobré dostupnosti děložního čípku jsme také schopni posoudit změny, které se na něm odehrávají a včas zachytit případné nebezpečí.
Příčina vzniku rakoviny na děložním čípku je skryta ve virové infekci. Tyto viry se do čípku dostávají při pohlavním styku.
V rámci základního preventivního vyšetření se provádí odběr onkologické cytologie, kdy zvláštním kartáčkem a dřevěnou špachtlí setřeme buňky z povrchu čípku. Takto odebraný materiál se vyšetřuje pod mikroskopem a výsledek se vrací zpět do ambulance již s doporučením dalšího postupu. Pokud se při vyšetření najde odchylka od normy doporučuje se většinou opakovaný stěr za 3 - 6 měsíců a poté eventuálně biopsie - odběr tkáně na histologické vyšetření. Při potvrzení skutečně prognosticky závažné dysplasie se někdy provádí operační odstranění části děložního čípku - konisace. Z uvedeného vyplývá význam prevence jak v osobním životě, tak nutnost pravidelných kontrol na gynekologii.
Ženská neplodnost
O potížích s otěhotněním můžeme hovořit po tom, co žena neotěhotní zhruba po jednom roku, kdy má nechráněný pravidelný pohlavní styk. Příčiny neplodnosti se dnes zhruba dělí rovným dílem mezi oba partnery. Léčba neplodnosti závisí na její příčině. V naší ambulanci jsme většinou schopni zjistit příčinu potíží. Jako první se vyšetřuje partner ženy. Poté provádíme u ženy gynekologické vyšetření, vaginální ultrazvuk, odebírají se krevní odběry na vyšetření hormonální výbavy. V dalším postupu se provádí diagnostická laparoskopie, hysteroskopie, nebo rentgenový snímek pro zjištění průchodnosti vejcovodů.
Při zjištění závažných skutečností, které prakticky vylučují spontánní otěhotnění odesíláme pacientky do specializovaných center, kde je poté rozhodnuto o event. provedení tzv. umělého oplodnění.
Operační léčba v gynekologii
Posledních 12 let vývoje gynekologických operací bylo ve znamení rozvoje laparoscopie a jiných miniinvazivních výkonů. Stále větší procento operací jsme dnes schopni řešit minimálně invazivní ( pro pacientku málo zatěžující ) operací. Po těchto výkonech odchází pacientka domů již asi 4. den po operaci. Dále se rozšiřuje tzv. jednodenní chirurgie, kdy se celý problém vyřeší v rámci jednoho pracovního dne. Stejně tak i pooperační období a doba pracovní neschopnosti se výrazně zkracuje.
Laparoscopie - metoda při níž se dostáváme do dutiny břišní pouze pomocí malých otvorů. Poté jsme schopni buď diagnostikovat potíže, anebo rovnou operačně zasáhnout. Tímto šetrným způsobem se dnes provádí nejčastější gynekologická operace - odstranění dělohy pro myomy.
Hysteroscopie - metoda , která nám umožňuje zhodnotit situaci v dutině děložní a eventuálně provést drobné výkony. Do dělohy se zavádí hysteroscop přes otvor v čípku děložním, takže se žádný řez neprovádí a po této operaci žena skutečně odchází domů max. druhý den po operaci. Touto metodou lze elegantně vyřešit potíže se silným menstruačním krvácením a myomy bez nutnosti odebírat hned celou dělohu.
TVT ( tension free vaginal tape )
Jedná se o novou převratnou metodu v řešení močové inkontinence . Opět pouze při minimální zátěži pro pacientku se zavede speciální páska pod močovou trubici. Výsledky a úspěšnost této metody jsou vynikající.